Mytí fasád
Mytí fasád, mytí fasád Praha zajištuje firma Fasádní servis® systémem ISIS Professional™ dle kodexu systému ETICS. Mytí fasád, mytí fasád Praha, nátěry a impregnace fasád, anti-graffitové nátěry fasád a kvalitní údržbu fasád jsme připraveni zajistit dle Vaší objednávky v rámci Prahy a České republiky na základě odborných a profesně způsobilých školení britského institutu IICRC a ISIS System™ za stranu naší odborně způsobilé firmy Fasádní servis®.
ISIS System™ je posláním naší firmy, které má přispět a pomoci dosáhnout spokojenosti Vás jako našeho zákazníka a především přispět k dosažení co nejvyšší kvality provedené práce a výsledku realizace. Tato interní technologická norma naší firmy přináší maximální spokojenost Vás – našich zákazníků v plné součinnosti se zachováním etických a jakostních prováděcích čistících standardů včetně dlouhodobé udržitelnosti ochrany povrchů a svěřeného majetku.
Fasádní Servis® je odborně způsobilou a renomovanou prováděcí firmou s kvalitním zázemím zakládajícím se na odborném vzdělání, teoretických vědomostech a bohaté a dlouholeté praxi prováděných služeb a realizací a spoluprací s významnými institucemi v rámci ČR, Německu a Rakousku. Hlavním zdrojem odborných znalostí vedoucích pracovníků firmy je studium středoškolských řemeslných oborů a dlouholeté studium materiálů a zbožíznalství v oboru fasádního průmyslu.
Mytí fasád je prováděna dle norem ISIS System Professional™ a IICRC britského institutu. ISIS System™ je patentní odborně prováděcí systém a norma pro inspekci, znalectví, zpracování, renovaci, ochranu kamenných povrchů. ISIS System™ je ochrannou obchodní a řemeslnou patentní prováděcí technologií naší firmy a slovo ISIS je složeninou anglického významu několika počátečních slov – Inteligent – Surface – Inovative – System (Inteligentní povrchových inovativní systém). ISIS System™ je posláním naší firmy, které má přispět a pomoci dosáhnout spokojenosti Vás jako našeho zákazníka a především přispět k dosažení co nejvyšší kvality provedené práce a výsledku realizace. Tímto se snažíme se o maximální spokojenost Vás – našich zákazníků v plné součinnosti se zachováním etických a jakostních prováděcích fasádních standardů včetně dlouhodobé udržitelnosti ochrany kamenných povrchů a svěřeného majetku.
Mytí fasád v rámci našeho estetického přístupu a vnímání povrchů naší firmy a certifikace IICRS a ISIS System™ přímo souvisí s architektonickým vnímáním. V rámci námi odborně prováděných prací a úkonů je zapotřebí znát význam slov a jejich různých spojeních tak jako tomu je v architektuře. Pokud známe význam tvarů, postav, barev, materiálů, proporcí, jsme připraveni a z velké části schopni „číst“ architektonická, umělecká, řemeslná i umělecká díla především záměry tvůrců, projektantů, architektů, stavitelů aj. Architektura nás obklopuje téměř všude a umět v ní číst je nejen odborně způsobilou povinností naší firmy, ale také zábavou a do jisté míry naším koníčkem.
Potřebujete zajistit mytí fasád, repasi fasád a impregnaci fasád na obchodních prostorách, průmyslových prostorách, památkovém objektu či budově ve Vašem regionu? Stačí napsat či zavolat naši firmu.
Mytí fasád a odborná způsobilost firmy
IICRC je značka a symbol profesně způsobilé a odborně prováděcí certifikace a odborné profesně školící asociace fungující jako nezisková organizace pro kontrolu, mytí a obnovu průmyslových a bytových povrchů. Ve spolupráci s regionálními a mezinárodními obchodními společníky, IICRC slouží více než 25 zemí s kancelářemi ve Spojených státech, Kanadě, Velké Británii, Austrálii, na Novém Zélandu a Japonsku a jejím cílem je celosvětově poskytovat školení odborně prováděcích firem v oboru mytí – renovace – revitalizace a ochrany povrchů z hlediska čalouněných materiálů, textilních materiálů, koberců, tvrdých a elastických fasád, kamenných a dřevěných povrchů.
Asociace IICRC a její cíl vede k přesvědčení, že nejlepší způsob, jak udržet čistý a zdravější prostředí je rozšířit své pravidelné mytí a údržbu povrchů prostřednictvím pravidelných návštěv zkušených certifikovaných profesionálů. Pro ty úkoly, které vyžadují specialistu na renovaci, repasi, broušení, mytí a údržbu kamenných, , přírodních, fasádních a tvrdých povrchů dokáže zajistit pouze certifikovaný IICRC odborník či prováděcí certifikovaná firma. Toto Vám přinese výsledky, kterým můžete věřit.
IICRC certifikace naši firmu a předmět našeho podnikání zavazuje a posouvá k prestižní formě poskytovaných služeb naší firmy prostřednictvím odborně způsobilých prováděcích osob a techniků, kteří jsou plně proškoleny v rámci interního kodexu naší firmy Diamond Professional™ a směrnic asociace IICRC.
Naše firma v rámci interní certifikace IICRC je povinna prezentovat spotřebitelům přesné informace a obchodovat dle čestnosti a poctivosti. Naše firma je povinna interně proškolit všechny zaměstnance, kteří projdou všechny požadované interní a externí testy. Toto úsilí vede k kontinuálnímu vzdělávání našich zaměstnanců a spolupracovníků, kteří v rámci svého profesního růstu stále pokračují ve vzdělávacím programu IICRC a naše firma tak dokáže udržet aktuální informace o nejnovějších změnách v průmyslové a bytové renovace a mytí povrchů.
Mytí fasád a vstupní inspekce
Mytí fasád a inspekce fasád je zajišťována prostřednictvím našich techniků a vedoucích pracovníků a probíhá dle norem IICRC, které se řídí vydáním certifikace ANSI schváleného standardu – BSR-IICRC S220 o povrchu fasád a její inspekce. Prudký rozvoj vědy a technologií je v posledních desetiletích provázen i rychlým rozvojem stavebnictví a vývojem a zpracováním fasádních materiálů a v neposlední řadě ochraně povrchů. V široké nabídce však není lehké se vždy snadno zorientovat, zvláště když některé technologie a postupy se od sebe liší jen minimálně.
Mytí fasád má své zákonitosti a prostřednictvím inspekce fasád a materiálů a stavu fasád je zjištěno, že každý povrch má své jedinečné vlastnosti a každá kontrola je pečlivě hodnocena z hlediska řádného uplatňování této normy. V některých případech je možná i odchylka od definované normy a v takových to případech je třeba užít zdravý rozum a profesionální úsudek, který musí být vykonáván ve všech případech.
Mytí fasád a odborná vstupní inspekce fasád a pomocí vyškoleného technika či vedoucího pracovníka je důležitá proto, aby Vaše fasádní povrchy byly řádně a kvalitně shlédnuty a prozkoumány a to prostřednictvím způsobilých dílčích kroků dle norem IICRC a systému ISIS Professional™. Výběr a doporučení určité technologie vždy závisí nejen na současném stavu fasádních povrchů, ale i na množství jiných faktorů – na konkrétní situaci, v níž se materiál nachází , na hodnotách, které mají být zachovány nebo vytvořeny (což je a bude aktuální zvláště u památkově chráněných budov), na solventnosti vlastníka atd. Podat jednoduchý a jednoznačný návod na výběr technologie není lehké, lze především zformulovat určité zásady a na základě nich zpracovat technologická a prováděcí doporučení.
Mytí fasád a filozofie naší firmy se zaměřuje na vhodnou a optimální balanci mezi tradičními postupy a moderními technologickými postupy a to přinejmenším jejich optimálním propojením. Důvodem je fakt, že používání tradičních technologií se stalo a stává a bude stávat jedním z předpokladů profesionální a odborně způsobilé obnovy původních památkových hodnot budov a objektů či prostor a to např. jejich vzhledu kloubící se změnou současného a budoucího životního stylu a vývoje potřeb využití objektů a povrchů.
Mytí fasád a vstupní informace
Mytí fasád může zlepšit vzhled každé budovy. Chcete-li, aby Vaše povrchy byly čisté, je nutné pravidelně Vaše fasádní povrchy udržovat, avšak po určité době, je třeba si vyžádat odbornější zásah fasádní firmy. Naše firma se snaží co nejlépe orientovat ve stanovení vhodných technologických postupů s jejich následným uvedením do smluvní realizace, kde mnohé tradiční postupy renovace fasád, repase fasád, mytí fasád a povrchů jsou kombinovány s postupy moderními za použití moderních materiálů a přirozeně i nových druhů energie a techniky.
Mytí fasád, renovace fasád, repase fasád, mytí a ochrana fasád vyžaduje vhodné a odpovídající technologické zázemí prováděcí fasádní firmy a dlouhodobé zkušenosti a poznatky z oblasti vývoje a změn stavebního a fasádního trhu. Díky rychlým změnám z hlediska technologického vývoje to je vskutku náročná disciplína, jelikož se materiálová a technologická nabídka obměňuje a však toto je naše práce.
Mytí zateplených fasád vychází ze systému ETICS, který definuje složení fasády. Na tepelnou izolaci se natahuje tzv. základní vrstva, složená ze stěrkové hmoty, do které se hladítkem vtlačuje skleněná síťovina. Na tu se obvykle natahuje další vrstva stěrkové hmoty. Na dokončenou základní vrstvu se obvykle provádí probarvená omítka se zatíranou nebo rýhovanou strukturou. Na trhu existuje několik typů tenkovrstvých omítek pro zateplovací systémy. Jsou to omítky akrylátové, silikonové, silikátové a minerální. První tři typy se dodávají ve formě již připravených past v nádobách. Kromě jiného se jednotlivé typy omítek liší difuzními vlastnostmi. Volba materiálu omítky v kombinaci s volbou materiálu tepelné izolace a typem podkladu nejvíce ovlivňují budoucí tepelně-vlhkostní režim konstrukce a míru případné kondenzace.
Mytí fasád a objednávka
Objednávka mytí fasád předchází začátku naší vzájemné spolupráce. Je vhodné mytí fasád objednávat v dostatečném předstihu, alespoň týden předem. Nejvhodnější forma objednávky mytí fasád a komplexní zjištění informací je preferováno prostřednictvím e-mailové objednávky či telefonické specifikace. V případě Vašeho detailního výčtu informací je naše firma pro Vás obratem schopna připravit a vypracovat předběžnou cenovou nabídku či rozpočet. V případě telefonického kontaktu se samozřejmě budeme ptát na několikero pro nás podstatných informací:
- Adresa a lokalita místa
- Plocha v m2 a rozsah mytí
- Materiál a typ fasád
- Doplňkové služby
- Čas a preferovaný termín realizace
Mytí fasád a cenová nabídka
Osobní prohlídka prostor někdy má své opodstatnění a to především v případech větších prostor či specifičtější objednávky naše firma preferuje osobní prohlídku. Důvodem je důkladně zmonitorovat stav, ve které se fasáda nachází a domluvit se na odhadu počtu m2, pracovníků a případných doplňkových službách. Následně je naše firma připravena vypracovat cenovou nabídku či rozpočet.
Cenová nabídka na provedení mytí fasád vždy obsahuje důležité informace, ze kterých se celkový rozpočet skládá:
- Adresa a lokalita místa
- Počet pracovníků
- Odhad počtu m2
- Cena Kč /m2
- Doprava
- Speciální čističe a odstraňovače
- Doplňkové služby (impregnace aj.)
- Předběžná konečná částka
Mytí fasád vždy zahrnuje základní technologické úkony s použitím vlastní techniky. Cena může být upravena, jelikož se může vyskytnout vysoce odolná nečistota, značné množství prachu a s tím související opakované vysávání, vysoká mastnota, skryté vady, různé tvrdosti materiálu aj. Speciální vícepráce a nadstandardní technologické úkony jsou účtovány separátně za příplatek. Toto je vždy ze strany našich pracovníků a vedení naší firmy konzultováno s klientem před tím, než-li budou případně použity.
Mytí fasád a revize
Revize fasád se také zabývá s trhlinami v omítkách, fasádních prvcích, fasádních obkladech a fasádních nosných a konstrukčních plochách. Častou poruchou jsou trhliny, které se vyskytují zejména v nadpraží nebo na velkých nedilatovaných plochách. Pro hodnocení stavu a provedení odborné analýzy stavu poškození fasád se naše firma řídí směrnicí WTA 2-4-94, kterou vytvořila německá společnost (Wissen-schftlich-Technische Arbeitsgemeinschaft für Bäuwerkserhaltung und Denkmalpflege) jako technickou směrnici, která definuje fyzikální a technické požadavky na fasádní omítky a revitalizaci fasádních podkladů a povrchových úprav fasád a fasádních prvků. Tato směrnice v rámci české překladu zajištěna Vědecko-technologickou společností pro údržbu stavebních fondů a památek WTA-CZ a vedoucí pracovníci naší firmy jsou s touto směrnicí plně obeznámeni v celém jejím rozsahu.
Revize fasád z hlediska výše uvedené směrnice se řídí hlavním pravidlem a to, že dle směrnice je zapotřebí každou trhlinu, puklinu či mezeru v omítce, fasádním obkladu co nejdříve opravit s tím, že oprava odborně prováděcí firmou musí být provedena dle zjištěné příčiny a signalizace poruchy. Důležité je vědět, že trhliny se nacházející na fasádách mohou mít vliv a signalizovat výskyt jiných poruch nosné fasádních konstrukcí. Bez řešení primární poruchy bude vždy oprava omítky vždy jen dočasnou kosmetickou záležitostí. Naše firma dle směrnice rozlišuje dva typy a základní příčiny poruch a vznik trhlin:
- příčiny nacházející se v podkladu omítky, fasádního prvku, obkladu
- příčiny nacházející se v konstrukci pod omítkou či obkladem či fasádním prvkem
Revize a analýza stavu fasád v rámci analýzy stavu je povinna rozlišit a určit , zda se trhliny a poškození fasád nacházejí v pasivním, klidovém nebo aktivním stavu a v jakém směru a rozsahu se tvoří. K tomuto určení a rozlišení pasivity či aktivity stavu trhlin se používají dle směrnice osazené sádrové terčíky (základní monitorovací metoda) nebo metoda složitější – geodetické monitorování. V případě, že trhliny či poškození stavu fasád je stabilní, lze v rámci pasivního režimu stavu podkladu provést opravu a uzavření již na pevno.
Mytí fasád, oprava poškozené fasády a prvků fasád upamatovává i na to, že během prací bude prostor na určitou dobu vyřazen z provozu či provoz bude dočasně omezen třeba i na ½ polovinu plochy. Z tohoto důvodu je v rámci inspekce a stanovení vhodného technologického postupu a dílčích technologických kroků za stranu provádění firmy a stavebního dozoru nutno řešit danou situaci předem a uvést tak budovu či objekt do souladu s potřebným provozem budovy, práce dobře připravit a potom rychle a kvalitně uskutečnit a případně připravit nouzový přechod či obchvat opravovaného místa apod.
Mytí fasád demineralizovanou vodou
Profesionální mytí fasád demiralizovanou vodou může zlepšit vzhled každého povrchu. Chcete-li, aby Vaše povrchy a byly čisté, je nutné pravidelně Vaše povrchy udržovat. Po určité době a čase, i přesto jak moc máte kvalitní pomůcky je třeba povrchů u podrobit profesionálnímu čištění či obnově impregnace a tak nakonec budete muset zavolat a obrátit se na profesionální firmu zajišťující odborné a renomované čištění a impregnaci povrchů.
Pro důkladné a renomované mytí a čištění povrchů je třeba mít kvalitní a profesionální vybavení . Asociace IICRC v souvislosti s tímto oborem zveřejnily příběhy důvěřivých spotřebitelů, kteří reagovali na nízkonákladové čištění povrchů za super a nejnižší cenu a se stali obětí neetického chování tzv. levných firem , kteří se nebojí lhát a klamat spotřebitele a dělat nekvalitní práci. Toto naše firma a filozofie podnikání striktně odmítá a dlouhodobě se proti tomuto neetickému chování snaží bránit a bojovat a to jak prostřednictvím médií, webových stránek, tak PR osvěty.
Demineralizovaná voda se vyznačuje tím, že je snížena až o 96% minerálních látek a až o 98% organických látek vůči vstupní vodě, tím pádem nezpůsobuje tvorbu vodního kamene a minerálního plaku na fasádních površích a to především na hladkých fasádách.
Demineralizovaná nebo deionizovaná voda je voda s minimální tvrdostí, ochuzená chemicko-fyzikální cestou o rozpuštěné látky. Připravuje se různými postupy a její parametry se mohou lišit. Demineralizovaná voda se připravuje speciálními iontoměniči, které odstraní i oxidy křemíku a uhlíku (na rozdíl od deionizované vody, která je obsahuje a má tak kyselou reakci) a její pH je neutrální nebo mírně kyselé, tvrdost a alkalita jsou blízko nuly.
Demineralizovaná voda je čirá, bezbarvá, v silné vrstvě namodralá kapalina bez chuti a zápachu. Za normálního tlaku 101 kPa má teplotu tání 0 °C a teplotu varu 100 °C. Největší hustotu 1g/cm3 má voda při 4 °C. Vysoké kvality demineralizované vody se dosahuje reverzně osmotickým (RO) procesem, při kterém je voda zbavována rozpuštěných minerálních látek až o 96 % a organických látek až o 98 % vůči vstupní vodě v rámci našeho patentního systému PURAQLEEN. Technologie reverzní osmózy se využívá především při přípravě pitné vody v úpravně – čističce na vodu pro domácnost a průmysl, pro filtraci a odstranění železa, manganu, radonu, těžkých kovů, pesticidů, dusičnanů, tvrdosti vody, bakterií, virů atd.
Demineralizovaná voda a naše patentní přístroje na výrobu demineralizované vody se skládají z filtru na odstranění mechanických nečistot, fitru na odstranění chlóru a těžkých kovů, reverzně osmotického modulu a ionexové patrony. Systém PURAQLEEN pracuje s léty osvědčenou technologií pro filtraci vody PURAQLEEN. Proces filtrace probíhá ve filtrační láhvi, která obsahuje filtrační směs – Ionex. Tato filtrační směs obsahuje pryskyřici, která zajišťuje demineralizaci vody pomocí iontové výměny.
Demineralizovaná voda má několik důležitých vlastností pro čištění:
- hlavní výhodou je fakt, že demi voda na sebe váže částečky špíny a prachu
- demi voda zajišťuje ekologické čištění fasádních povrchů.
- demi voda zajišťuje, že povrch je po vyschnutí naprosto čistý bez šmouh
- čištění probíhá na molekulární úrovni, to zajišťuje dokonalou čistotu povrchu
- nová špína hůře váže na daný povrch a ten vydrží déle čistý
Demineralizovaná voda a údržba povrchů
Obyčejná voda z kohoutku vždy obsahuje minerály – v závislosti na jejich množství se určuje takzvaná tvrdost vody – čím tvrdší voda, tím větší obsah minerálů v ní. Minerály mají často negativní dopad na okolí kolem nás a především na čištěné plochy. Minerály ve vodě jsou původcem vodního kamene – nánosu minerálů. Podobně je tomu i při čištění – minerály jsou nežádoucí složkou vody, která čištění komplikuje, zhoršuje. Při mytí oken a fasád jsou právě tou složkou, která po zaschnutí na skle způsobuje skvrny a šmouhy. Jsou tou složkou, která zabraňuje správnému fungování chemie. Proto je třeba je z vody odstranit – odfiltrovat.
Demineralizovaná voda je vyrobena na principu demineralizace iontovou výměnnou.
Voda je proháněná filtrační směsí (ionexem), která je složená s pryskyřičných ložisek (aktivní uhlí). Toto uhlí za pomoci iontové výměny přitahuje minerály, jako magnet. Nabaluje je na sebe a výsledkem je voda, jež minerály neobsahuje.
Výhody demineralizované vody při čištění fasád a povrchů:
- Díky snaze dostat se do své původní (naturální) podoby má sama o sobě lepší čistící účinky – rozpouští špínu.
- Je plně ekologická – není škodlivá vůči člověku, zvířatům, či rostlinám. Po tom, co steče z čištěného povrchu, se stává obyčejnou vodou.
- Nezanechává po sobě žádné stopy – po vyschnutí je povrch čistý, prostý skvrn a šmouh. Skla není třeba stírat stěrkou.
- Díky odstranění veškerých nečistot je povrch „antistaticky ošetřený“ – nové nečistoty se nemají na co vázat a tak se snáze odstraňují. Solární panely získávají lepší samočistící schopnost, opláštění budov se lépe opakovaně čistí – špína se nemůže na povrchu tak dobře udržet.
- Lépe reaguje s chemií, pokud je třeba ji použít. Díky nulovému podílu minerálů ve vodě nemusí chemie tyto minerály rozpouštět před tím, než začne reagovat se špínou na čištěném povrchu. Díky tomu lze chemii více ředit, při čemž se zachovává její účinnost.
Naše firma díky patentnímu systému demiralizované vody velmi preferuje a doporučuje využití a používání doposud nedoceněné demineralizované vody a to jak z hlediska dopadu na životností prostředí, tak především z hlediska její účinnosti a šetrnosti k čištěným / profesionálně udržovaným materiálům, které v rámci údržby, mytí a čištění nejsou zatěžovány geologickými minerály a změně PH, což jak již víme, jsou dvě základní veličiny, které napomáhají rozkladu a povrchového narušení čištěným materiálů.
Chemické mytí fasád
Mytí fasád chemicky nebo nanotechnologicky provádět lze v menší ploše ručně – kartáčem a vlažnou nebo teplou vodou a ve větší ploše strojově. Lze doporučit přidání detergentu, který zabezpečí odmaštění a odstranění atmosferických a organických nečistot. U větších fasád je vhodné použít mechanizaci parního mytí, které lze kombinovat s detergenty. Patentní parní systém Mosmatic Professional pracuje přímo na povrchu fasády a nedochází tak přechodům čištěné plochy. Je důležité sdělit, že tlak vody odstraňuje z fasády nejen nečistoty, ale může uvolnit i drobné a prasklé nebo vyštípnuté kousky fasády a proto je tyto riziková místa nutné předem zajistit a kombinovat v těchto místech ruční mytí nebo nízkotlaké mytí systémem horké páry nebo suchého ledu na bázi CO2.
Mytí fasád a k jeho provedení se používá k rozpouštění usazené špíny přípravek, chemický (základní nebo nanotechnologický) čistič a roztok s PH 7-10, který se na fasádě nechá působit. V kombinaci s horkou vodou nebo horkou přehřátou parou dochází k mnohem vyšší intenzitě čistící schopnosti. Je-li na zateplená fasáda místy poškozena větším množstvím výkvětů vodou rozpustitelných solí, je zapotřebí v rámci mokrého mytí zabezpečit, aby solemi kontaminovaná voda stékala po fasádě co nejméně. Detergent musí být samozřejmě biologicky odbouratelný, jelikož jeho použití by mohlo znečistit kanalizaci nebo kontaminovat půdní systém.
Hlavním principem intenzivního mytí a povrchová ochrana fasád, na kterém se zakládá námi aplikovaná patentovaná metoda mytí a povrchové ochrany materiálů Finalit® je důkladné odstranění všech vodou nerozpustných a hluboko usazených nečistot, skvrn a fleků v různých materiálech prostřednictvím aktivních částic v rozpětí velikostí 1 nanometr (10-9) až 100 nanometrů s následnou aplikací transparentní proti přilnavé povrchové úpravy pomocí snížení povrchového napětí. Tato metoda umožnuje doposud nejprogresivnější, nejrychlejší a nejefektivnější způsob povrchového mytí do hloubky povrchů, okamžité odstranění nečistot, mastnoty, rzi, vodního kamene, řas, plísní fasád s následnou povrchovou dlouhodobou transparentní ochranou různých materiálů.
Jedním z důležitých kroků je určení a zjištění hodnoty PH fasád a materiálu, abychom mohli zvolit vhodný technologický koncept z hlediska použití vhodné čistící chemické složky a speciálních čističů systému Finalit Professional™. Certifikace IICRC nás vede k poznání a dodržení základních principů profesionální metodiky mytí a renovace fasád a to vyhodnocení PH faktorů a zvolením vhodného chemicko-technologického postupu užití a fázování jednotlivých čistících složek v rámci více fázového mytí a renovace fasád.
Mytí fasád a hodnota PH (tj. „potenciál vodíku“), též vodíkový exponent je číslo, kterým v chemii vyjadřujeme, zda vodný roztok reaguje kysele či naopak zásaditě (alkalicky). Jedná se o logaritmickou stupnici s rozsahem hodnot od 0 do 14 (pro většinu vodných roztoků, roztoky silných kyselin a zásad či jiné než vodné roztoky mohou nabývat jiných hodnot); přitom neutrální voda má pH při standardních podmínkách rovno 7. U kyselin je pH menší než sedm – čím menší číslo, tím „silnější“ kyselina; naopak zásady mají pH > 7, čím větší číslo, tím „silnější“ zásada. Naše firma používá profi PH metry – digitální přístroje užívané pro odběry vzorků, které díky speciální laserové čočce zaměří PH povrchu před mytí a po čistění.
Mytí fasád je ekologicky šetrné a životnímu prostředí nezávadné. Intenzivní čistící roztoky a činidla včetně impregnačních roztoků ve spojením s molekulou vody se okamžitě z neutralizují a vznikne následně čirá tekutina s hodnotou PH 5-7 bez škodlivých a zatěžujících dopadů na životní prostředí.
Metoda a systém mytí fasád Finalit® díky extrémnímu prodloužení čistících intervalů a zkrácení doby mytí materiálů jednoznačně dosahuje vysoké efektivity v rámci následného běžného mytí. Po provedení vymytí a následné povrchové úpravě, následně stačí k běžné údržbě fasády demineralizovaná čistá voda, která pomáhá udržovat dlouhodobou ochranu povrchu.
Parní mytí fasád
Parní mytí fasád s regulací suché až mokré páry, ergonomické ovládání na pistoli a plynulá regulace mokrá / suchá pára, možnost hadice dlouhé 30 – 90 metrů bez kolísavosti výkonu páry to je nekompromisním šetrným řešení pro mytí odolných mastnot, biotického organického znemytí, atmosférického znemytí fasádních povrchů a střech, které zajišťuje naše firma prostřednictvím profesionálních strojů a čistících systémů. Parní a horkovodní strojové patentní systémy MOSMATIC zajistí vysoce kvalitní a efektivní výsledek práce našich pracovníků šetrný přístup k fasádě.
Parní mytí fasád a mytí horkou párou je prováděno v mnoha případech a realizací v rámci naší firmy profesionálním systémem plošného parního mytí MOSMATIC Steam Professional™. Tento systém je výsledkem několika letého výzkumu inovace výrobců parní strojů a parních vyvíječů s renomované švýcarské firmy MOSMATIC AG.
Mytí fasád párou s nepřekonatelnou výhodou a předností tohoto mytí podtrhuje fakt, že výkonné parní hlavice MOSMATIC Steam Professional™ dokáže vytvořit čistící plochu kolem 40cm v průměru při konstantním tlaku a výkonu páry na čištěný povrch. Tím se posouvá technika parního mytí nad hranice stávajících dostupných možností a umožňuje mnohonásobně zvýšit efektivitu parního mytí ploch, zdí, stropů, stěn, obkladů, fasád, dlažeb, a venkovních či vnitřních interiérových povrchů.
Mytí fasád párou a jeho hlavními přednosti:
- Ekologické mytí bez chemických přípravků či s minimálním množstvím.
- Ošetřený povrch zůstává dočasně antistatický.
- Vysoká úroveň hygieny – likviduje viry, bakterie, houby a další bacily.
- Očištěný povrch zůstává bez zbytků nečistot, čímž se prodlužuje doba opětovného mytí.
- Téměř destilovaná pára, která neobsahuje soli.
- Mnohostranné využití v domácnosti i průmyslu.
- Horká pára pod silným tlakem proniká hluboko pod povrch organických materiálů.
- Zneškodníte i nejhorší nečistoty, jakou jsou mastnoty, vosky a oleje.
- Odstraňuje nežádoucí pachové stopy.
- Mytí velkého množství materiálů a povrchů.
- Vhodné pro alergiky – anti alergenní mytí.
- Mytím párou dochází k likvidaci choroboplodných zárodků.
- Likviduje především viry, alergeny, bakterie, roztoče, plísně a houby.
Impregnace a ochrana fasádních systémů
Ochrana fasády jako prevence znečištění, UV degradaci, zelenání a šednutí je velice důležitá. Primární problém jsou řasy působí na povrch zateplovacích systémů zejména odpadními látkami vznikajícími při metabolické přeměně (jedná se především o slabé organické kyseliny a cukry), ale také vrůstáním do štěrbin materiálů, kde potom objemovými změnami mohou působit degradaci povrchové úpravy. Materiály na bázi akrylátových a silikátových pojiv u nichž dochází k prokazatelnému degradačnímu působení řas a v průběhu času, dochází tak k výrazné degradaci povrchu těchto materiálů jsou a budou stěžejním tématem profesionální údržby fasád od teď a dále.
Preventivní opatření proti růstu řas je velmi důležitým prvkem preventivní ochrany, která dokáže nástup růstu řas výrazně oddálit či zpomalit avšak ne zcela zastavit. Bohužel vzhledem k současné úrovni poznání v této oblasti je však nutné konstatovat, že ani po provedení preventivních opatření není možné s jistotou tvrdit, že k růstu mikroorganismů nedojde. Klíčem k prevenci růstu mikroorganismů na zateplovacích systémech je tak především volba materiálů s vhodnými chemickými vlastnostmi v kombinaci s fungicidními prostředky.
Z hlediska mechanické odolnosti je doporučeno volit zejména omítky a barvy na bázi silikonů, které svými hydrofobními vlastnostmi výrazně snižují vlhkostní namáhání fasády a díky svým difusním schopnostem umožňují snadný odchod par z konstrukce. V rizikových částech fasád (na neosluněných fasádách, v těsném sousedství zeleně, v místech, kde již bylo biotické napadení zpozorováno na jiných objektech) je vhodné použít dodatečnou ochranu speciálním fungicidním nátěrem, a to i přes to, že tyto nátěry během určité doby ztrácí své ochranné schopnosti, protože jsou rozpustné ve vodě a časem dochází k jejich vyplavování.
Na základě současných poznatků je bohužel nutné konstatovat, že možnost biotického napadení není možno v rámci základní biotické redukční ochrany stoprocentně vyloučit. 100% účinnost trvale čisté fasády bez nutnosti opakovaného mytí a údržby dokáží zajistit již otestované a patentně registrované fotokatalytické samočistící povrchy. Jedná se o dražší ochranné systémy avšak z hlediska dlouhodobé min. 5 až 10-ti leté ochranné samočistící účinnosti lze hovořit o ekonomicky nejúspornějších ochranných a plně funkčních systémech, které se díky dlouhodobé minimálně 5 až 10-ti leté garanční účinnosti jednoznačně vyplatí.
5 až 10-ti leté 100% ochranné fotokatalytické systémy
Počátek fotokatalýzy sahá do šedesátých let minulého století. První zmínka o teorii fotokatalýzy přišla od profesora Michaela Graetzela, působícího na Technické universitě v Lausanne ve Švýcarsku. Teorií fotokatalýzy ověřovanou v praxi se zabýval chemik Akira Fujishima, který pod vedením profesora Kenichiho Hondy na Tokijské univerzitě zpracovával roku 1967 svou disertační práci. Elektrodu z oxidu titaničitého, umístěnou ve vodě, vystavoval silnému světlu. Zjistil, že na elektrodě se začínají vyvíjet drobné bublinky kyslíku, na druhé elektrodě z platiny pak vznikal vodík. Jednalo se tedy o rozklad vody. Po vypnutí světla, vznik bublinek ustal. Fujishima tento jev nazval „fotokatalýzou“.
AMJTJ jako první na světě přichází na trh s novou generací fotokatalytických nátěrových hmot označovanou jako FN®, která vytváří vysoce účinné fotokatalytické povrchy (až stokrát účinnější než u první generace). Autorem vynálezu jsou syn a otec Ing. Jan Procházka, Ph.D., a Ing. Jan Procházka. Podstatou vynálezu je použití zcela nového typu pojiva, které nepotlačuje fotokatalýzu nanočástic oxidu titaničitého ve vytvořené vrstvě. V jejich portfoliu je nový typ suspenze s fotokatalytickým efektem, který dosahuje absolutní tedy stoprocentní fotokatalytické účinnosti, která je shodný s fotokatalytickou účinnosti testovací plochy pokryté čistými nanočásticemi oxidu titaničitého. Pro představu je nutno uvést, že například fotokatalytické nátěry a barvy první generace, založené na silikátových pojivech, dosahují maximálně tří procent fotokatalytické účinnosti. Co se týká fotokatalytické účinnosti, ve vývoji našeho nátěru a multifunkčního povrchu FN NANO® již nelze jít dál.
Zelenání fasád a bujení plísní na povrchu a v povrchu fasád a fasádních povrchů je 100% zastavena díky stoprocentní fotokatalytické účinnosti a fotokatalytické reakci, kdy foto katalyzátor (polovodič) absorbuje foton (UV záření). Výsledkem přechodu elektronů je tvorba děr ve valenčním pásu (volné místo po elektronu), došlo tedy k rozdělení náboje elektron – díra. V této reakci jsou pár elektron – díra silnými redukujícími a oxidačními prostředky. Díky této skutečnosti a patentnímu systému FN NANO® nedochází k UV rozkladu pojiv a vzniku plísní a zelených řas. „Protože se oxid titaničitý na fotokatalytické reakci podílí jen jako katalyzátor, nespotřebovává se a trvale čisticí efekt je velmi dlouhodobý – 10let a více.
Impregnace fasád proti vodě a jejich následná dlouhodobá ochrana a konzervace je velmi důležitá. Pomáhá udržet vyčištěné materiály výrazně delší dobu, jelikož vyčištěný povrch je ochráněn vrstvou molekul, nanočástic a pevných částic , které obalí strukturu povrchu, vyplní strukturu povrchu a zamezí tak pronikání nečistot do vyčištěného povrchu a je tak mnohem snadnější čištění a údržba povrchu , jelikož všechny nečistoty po dobu trvání impregnace ulpívají na povrchu vyčištěného a renovovaného materiálu.
Konzervace fasád dle norem britské certifikace IICRC a profesionálního systému renovace fasád ISIS System™ je prováděna dle měření infra teplotním měřičem a hydro měřičem z hlediska vlhkosti povrchu. Tyto informace nám následně umožní zvolit vhodný čas aplikace penetrace či impregnace na renovovaný a vyčištěný povrch fasády. V případě zbytkové vlhkosti v povrchu fasády, může dojít k nedostatečnému zesíťovaní částic impregnace a slabé ochraně impregnovaného povrchu. Takto jsou prováděny ochranné konzervace vysoce kvalitním systémem Finalit®.
Konzervace fasádních povrchů systémem Finalit® umožňuje z hlediska kvality a životnosti ty nejoptimálnější parametry. Vše je dáno technologickým zázemím významné rakouské společnosti Finalit Komplett-Steinpflege GmbH – specializující se na ošetřování kamene a keramiky. Kamenický mistr s bohatými zkušenostmi p. Kurt Leidinger započal společně se vyvíjet produkty pro čištění a dlouhodobou ochranu – impregnaci a konzervaci kamene více jak před 50-ti lety a jejich cílem bylo vyvinout produkty, které by uměly komunikovat s látkami obsaženými přímo v kamenech. Toto vše zaštítila od roku 1999 jeho dcera a evropská znalkyně kamenných materiálů Ing. Mag. Margit Leidinger.
Konzervace fasádních povrchů systémem a produkty Finalit® jsou pro naše realizace také optimální z toho důvodu, že jsou testovány a certifikovány zkušebním ústavem MA 39 Versuchs- und Forschungsanstalt der Stadt Wien a lze je používat celosvětově na památkově chráněných objektech díky jejich certifikaci. Základními vlastnostmi je odolnost vůči UV-záření, posypové soli, použitelnost v potravinářství, paropropustnost, odolnost vůči skvrnám a odpudivost vůči vodě. Finalit® je špičkou v ochranně povrchů také především díky budoucí technologii nezávadné a co nejpřirozenější ochraně povrchů a to díky tzv. plast-polymerní ochraně povrchů s podílem pevných částic, což je odborníky nazýváno jako ochranné impregnace 3-tí generace, neboť neobsahují chemické rozpouštědlové látky, vosky, silikonové, siloxanové a silanové částice, ponechávají povrhu přírodní a naturální vzhled a mají vysokou odolnost.
Konzervace povrchů systémem Finalit® má celosvětové renomé. K nejznámějším a nejvýznamnějším referencím patří práce prováděné na Sakkára a Cheopsově pyramidě v Egyptě, impregnace památníku princezny Diany v Hyde Park v Londýně, impregnace povrchů v kostele Frauenkirche Drážďany. Mnoho realizací je samozřejmě prováděno v Rakousku – Parlament Wien, Rakouská národní banka, nová budova nádraží Westbahnhof , Metronom v Praze 7, Úřad vlády České Republiky na Praze 1, Hotel Four Seasons Praha 1 a další významné národní a mezinárodní reference.
Impregnace a konzervace kamene systémem Finalit® se zabývá a nabízí z hlediska životnosti ty nejoptimálnější a nejvíce životnější ochranné systémy na světě. Z tohoto důvodu naše firma tento jedinečný ochranný systém jako jediný vhodný pro naše potřeby aplikuje a provádí tyto ochranné systémy Finalit® již velmi dlouhou dobu. Důvodem je nejdelší validní dlouhodobá záruka a životnost ochranných nátěrů – penetrace a impregnace včetně ochranných protiskluzných bezpečnostních norem a jakostí, zvýrazňujících schopností. Tento system Finalit® jako jediný na světě vyvinul a aplikuje tzv. horkou impregnaci, která se při aplikaci nahřívá na 60°-70° celsia a díky dočasné změně velikosti částic proniká hluboko do konzervovaných povrchů a jedinečně uzavírá povrchu ze vnitř ven a z venku do vnitř.
Konzervace kamene se liší dle typu materiálu, povrchové úpravy, savosti, budoucí zátěže a také a především dle životnosti a optických vlastností. Základem kvalitní dlouhodobé ochrany povrchů je použití kombinace penetrace „hloubkové ochrany“ (tzv. plniče pórů a kapilár) a impregnace (povrchové ochrany). Optické zvýraznění a jeho intenzita se provádí a určuje typem penetrace (transparentní nebo zvýrazňující). Optická a funkční životnost je dána především 2-komponentním složením aplikační koncepce systému Finalit® & ISIS System™. System Finalit se dělí na 3 životnostní úrovně – 3 letá ochrana / 5-ti letá ochrana / 7-10ti letá ochrana (horká impregnace). Životnost ochranných systémů je dána typem a druhem ochranné konzervace.
Produkty Finalit® jsou vyráběny a produkovány jako vysoce efektivní koncentráty pro profesionální základní čištění, impregnaci a ošetřování přírodních kamenů, dlažby, cotto, terasa, betonu a mnoho jiných. Je jedno, jestli přírodní kámen, mramor, žula, pískovec, vápenec, umělý kámen, kamenina, teraso, Cotto, kabřinec, cihla, beton apod. – díky produktům Finalit budou Vaše problémy vyřešeny!